Choinki piernikowe - przepis
Przepis poleca Robert Muzyczka, Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy
Składniki:
- Masło Ekstra od OSM „Piątnica” 200g
- mąka pszenna 4 szklanki
- kakao 3 łyżki
- soda oczyszczona 1 łyżka
- przyprawa do piernika 2 łyżki
- sól szczypta
- cukier puder ½ szklanki
- miód ¾ szklanki
- jajko 1 szt.
Ubezpieczenie w Święta
Wadliwe lampki choinkowe, brak odpowiedniej izolacji, zwarcia, przepięcia, spalone urządzenia AGD, wreszcie - świece zapachowe, które uwielbiamy, zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Eksperci przestrzegają, że większość z nich spowodowaliśmy sami - poprzez nieostrożność, roztargnienie, pośpiech. O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta? W jakich przypadkach chroni nas ubezpieczenie i kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Tylko 48 sekund wystarczy, by pożar choinki rozprzestrzenił się na całe pomieszczenie – tak wynika z symulacji przeprowadzonej przez Narodowy Instytut Standaryzacji i Technologii (National Institute of Standars and Technology), który działa w Stanach Zjednoczonych.
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia sprzyjają nie tylko spędzaniu czasu w gronie najbliższych czy smakowitym kuchennym działaniom, ale również poszukiwaniu interesujących oraz oryginalnych pomysłów na ozdobienie własnego mieszkania. Jednak co zrobić, by świąteczne dekoracje nie przytłaczały, lecz zachwycały swoją wyjątkowością? Przede wszystkim warto zastanowić się, które z pomieszczeń należy udekorować. Przeważnie świąteczne drobiazgi powinno rozmieszczać się we wnętrzach najczęściej odwiedzanych zarówno przez domowników, jak i gości, a więc salonie, jadalni bądź kuchni. Ponadto ich kolorystyka nie może znacząco odbiegać od tej, która dominuje w danym pokoju.
prezent dla dziecka
Według firmy badawczej Deloitte 70% osób pozostawia kupienie prezentów na grudzień. Jeśli nadal nie możesz zdecydować się, jaki prezent będzie najlepszy dla małego dziecka, to koniecznie przeczytaj porady naszych ekspertów: pedagoga, psychologa i eksperta ds. bezpieczeństwa, którzy podpowiadają jak najlepiej wybrać, aby zarówno maluch, jak i rodzice byli zadowoleni z upominku.
Idealny prezent dla dziecka powinien spełniać kilka istotnych kryteriów: powinien być bezpieczny, posiadać walory edukacyjne (aby korzystnie wpłynąć na rozwój pociechy) i estetyczne (aby spełnić wymagania rodziców). Przede wszystkim jednak musi być dostosowany do rozwoju – a więc do potrzeb i możliwości – dziecka. Jakich? O tym w dalszej części artykułu.
Przygotowania do zimy
Od kilku dni za oknem temperatura spada i pojawia się biały puch. W taką pogodę trzeba zastosować się do kilku zasad, by przez okres mrozów przejść bezpiecznie i nie dać się przeziębieniu. Po pierwsze – należy ubierać się na „cebulkę”, to znaczy zakładać na siebie kilka warstw odzieży. Zapobiega to przenikaniu zimna, a gdy wchodzimy do ciepłych pomieszczeń, możemy z łatwością zapobiec przegrzaniu się organizmu. Po drugie – mroź powoduje odwodnienie organizmu, dlatego nie należy zapominać o piciu dużej ilości płynów. Osoby starsze i dzieci powinny unikać dużych mrozów i pozostać w domu, jeżeli nie mają powodów do wychodzenia na zewnątrz.
Prace zimowe w ogrodzie
Rośliny za oknem relaksują i cieszą oko, a przydomowe ogrody są świetnym miejscem rodzinnych zabaw oraz aktywnego wypoczynku. Zimą, wbrew pozorom, nie musimy z tego rezygnować. Systematyczna pielęgnacja i sadzenie roślin zimozielonych to doskonałe rozwiązania jeżeli chcemy, by nasz ogród był piękny 365 dni w roku. Podpowiadamy, jak zimą dbać o „małe eko-raje”.
Ogród wiecznie zielony
Co kryje się pod sformułowaniem rośliny zimozielone? To takie gatunki drzew i krzewów, które na zimę nie zrzucają liści i igieł, przez co stanowią piękną dekorację ogrodu nawet w grudniu czy w styczniu. Najpopularniejsze z nich to oczywiście iglaki, jednak wachlarz możliwości jest dużo szerszy. By ciekawie zaaranżować ogród zimowy postawmy na krzewy – tutaj szczególnie polecane są berberys i ostrokrzew. Zwłaszcza ten ostatni jest bardzo wdzięczny w hodowli, ponieważ jego efektowne czerwone jagody oraz ciemnozielone liście stanowią nie tylko ozdobę ogrodu, ale także domu, w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli zależy nam na krzewach, które zimą wydadzą kolorowe owoce zdecydujmy się na ognik. Krzew ten rodzi różnokolorowe jagody – od żółtych, przez pomarańczowe aż do czerwonych. Warto przyjrzeć się także ofertom sklepów ogrodniczych jeżeli chodzi o byliny o ozdobnych liściach takie jak floksy, kopytnik, goździk Allwooda czy juka karolińska.
Kuchnia japońska to nie tylko sushi
Z czym kojarzymy kuchnię japońską? Zdecydowanie z sushi. Jednak danie to nie jest jedyną, wartą spróbowania, japońską potrawą. Odwiedzając Kraj Kwitnącej Wiśni lub azjatycką restaurację możemy spróbować wielu rodzajów zup, które smakiem zdecydowanie odbiegają od europejskich dań. Które są najbardziej znane w Europie?
Ramen
Samo słowo ramen oznacza charakterystyczny rodzaj makaronu pszennego, jednak obecnie mianem tym określa się zazwyczaj zupę japońską, która może nieco przypominać polski rosół. – Ciekawostką jest fakt, że ramen przywędrował do Japonii z Chin i jako jedna z niewielu zup, jedzonych w Kraju Kwitnącej Wiśni, zawiera mięso, które nie pochodzi od ryby. Wywar gotuje się na wieprzowinie lub drobiu, a dodatkowe składniki zależą od kucharza i regionu, w którym jest przygotowywany. Często są to pędy bambusa, sos sojowy, i warzywa (szczególnie kapusta pekińska) – wyjaśnia Tomasz Bojanowicz, właściciel sieci restauracji TenSushi.
Porządki przed Świętami Bożego Narodzenia
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zanim jednak cała rodzina zasiądzie przy wigilijnym stole, czeka nas mnóstwo pracy. Zakupy, sprzątanie, gotowanie czy wybór prezentów, wszystkie te czynności są czasochłonne. Dlatego z roku na rok rośnie popyt na firmy sprzątające domy i mieszkania. Polacy coraz chętniej korzystają w okresie przedświątecznym z profesjonalnej pomocy przy domowych porządkach.
Wiele osób podchodzi bardzo poważnie do przygotowań świątecznych, a zwłaszcza do porządków. Polacy dokładają wszelkich starań, by ich domy wręcz lśniły czystością. Jednak nie wszyscy lubią i mają czas na sprzątanie. Często w okresie przedświątecznym wiele osób jest zapracowanych bardziej niż zwykle, dlatego skorzystanie z płatnego sprzątania staje się praktyczną potrzebą wynikającą z braku czasu.
Andrzejkowe święto
Woskowe figurki, przebijanie szpilką serca, obierki z jabłek czy długi wąż z butów. Nie ma wątpliwości, to oczywiście Andrzejki! Popularny i wyczekiwany - zwłaszcza wśród najmłodszych, 29 dzień listopada zdaje się być jednocześnie tym najbardziej magicznym w całym roku. To zasługa zarówno pomysłowych oraz hucznych zabaw, jak i niezwykle charakterystycznego klimatu obecnego podczas wigilii św. Andrzeja. A ta…tuż, tuż!
To znane i lubiane święto, często kojarzymy jednoznacznie. Z wróżbami! Nie bez przyczyny - magiczne sztuczki to nieodłączny element każdej andrzejkowej zabawy i „de facto”… bez nich ani rusz. Skąd jednak taki, a nie inny pomysł i dlaczego cyklicznie co roku planujemy, omawiamy i obchodzimy akurat imieniny wszystkich Andrzejów?
Szkocki patron
Sposoby na znalezienie pracy
Poszukiwanie pracy rozpoczynamy najczęściej, kończąc jakiś etap edukacji lub gdy dotychczasowe zajęcie nie przynosi nam satysfakcji i odpowiedniego wynagrodzenia. Jak jednak przygotować się do poszukiwania pracy i osiągnąć sukces? Po pierwsze ustalić musimy jakiej pracy szukamy i czy nasze kwalifikacje są odpowiednie, by zająć takie stanowisko. Jeżeli brakuje Ci jakiś umiejętności, zastanów się w jaki sposób możesz je podnieść, by zdobyć pracę o jakiej marzysz. Jeżeli czujesz się zagubiony w poszukiwaniu zajęcia dla siebie, możesz skonsultować się z doradcą zawodowym, który pomoże Ci wybrać zawód, w którym będziesz się sprawdzać i który odpowiada Twoim predyspozycjom oraz kwalifikacjom. Przeglądając ogłoszenia o pracę starajmy się czytać uważnie ich treść, tak aby odpowiednio przygotować dokumenty aplikacyjne.