Krzywa przegroda nosowa – czy to problem?

nos Dollar Photo Club 1

Rzadko zdarza się, że przegroda dzieli nos na dwie symetryczne części. Przeważnie u dorosłych jest ona mniej lub bardziej

skrzywiona. Jeśli ta deformacja jest niewielka, to nawet jej nie zauważamy ani nie odczuwamy. Problem pojawia się, gdy skrzywienie

jest duże, bo może wówczas powodować nieprzyjemne dolegliwości. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest operacja.

Trudności z oddychaniem, nieustający katar, powracające infekcje zatok – to tylko kilka problemów, których przyczyną może być krzywa przegroda nosowa. Lekceważenie tego schorzenia nie tylko obniża komfort życia, ale może również prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem.

Nie lekceważ przegrody

Przegroda nosowa to „rusztowanie”, na którym opierają się tkanki miękkie. Ma długość około 10 cm, jej początkowy odcinek jest zbudowanych z chrząstki, a ten dalszy – z tkanki kostnej. Skrzywienie może dotyczyć każdego z tych fragmentów. Jeśli jest to wada wrodzona lub powstała ona trakcie porodu, pewne jej objawy można zauważyć już u noworodka. Zwróćmy na przykład uwagę na to, czy dziecko podczas karmienia piersią nie odrywa się od niej często, by zaczerpnąć powietrza lub czy regularnie się nie zachłystuje. Jeśli tak, mogą być to pierwsze sygnały ostrzegawcze. Najczęściej jednak do takiej deformacji dochodzi w wyniku późniejszego urazu nosa.

Najpowszechniejszą oznaką tego „defektu” zarówno u dzieci, jak i dorosłych są trudności z oddychaniem. – Jeżeli wada jest duża, to konsekwencje mogą być poważniejsze. Powoduje ona bowiem nie tylko zaburzenie drożności nosa, ale również utrudnia wentylację i drenaż zatok przynosowych lub ucha środkowego. Stąd częstsze i nawracające zapalenia zatok czy uszu. Utrudniony przepływ powietrza może również być powodem chrapania i niebezpiecznych bezdechów sennych – mówi dr n. med. Paweł Szwedowicz, laryngolog ze Szpitala Medicover. Eksperci zwracają uwagę na to, że z wiekiem dolegliwości spowodowane przez krzywą przegrodę nosową mogą się nasilać.

Sposoby na krzywą przegrodę

Coraz większe trudności z oddychaniem, zalegająca w nosie wydzielina, a także powracające infekcje gardła i zatok to wyjątkowo uciążliwe objawy. Jeśli zauważymy je u siebie, powinniśmy skonsultować się z laryngologiem – nie muszą one świadczyć o skrzywionej przegrodzie nosowej, ale mogą być zwiastunem innych chorób, które należy leczyć. Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania i zweryfikuje, co jest przyczyną kłopotów. Jeżeli okaże się, że winna jest przegroda, konieczna będzie interwencja chirurga – to bowiem jedyny sposób poradzenia sobie z tym „defektem”.

Operacja prostowania przegrody nosa fachowo nazywana jest septoplastyką. – Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzany jest w całości wewnątrznosowo bez konieczność wykonywania cięć zewnętrznych. Podczas operacji część chrzęstna przegrody jest precyzyjnie opracowywana chirurgicznie i ustawiana na nowo w pożądanej pozycji pośrodkowej, natomiast skrzywiona część kostna zostaje wycięta i usunięta. Następnie przegrodę stabilizuje się niewidocznymi z zewnątrz płytkami lub szwami wchłanialnymi – wyjaśnia dr n. med. Paweł Szwedowicz ze Szpitala Medicover. – Do przeprowadzenia takiej korekty coraz częściej wykorzystywana jest dziś minimalnie inwazyjna technika endoskopowa. Zapewnia ona mniejszą traumatyzację tkanek, łagodniejszy okres pooperacyjny i szybsze gojenie – dodaje. Cały zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent opuszcza szpital zwykle już po jednym dniu bez żadnych opatrunków zewnętrznych. Po około tygodniu wyznaczana jest wizyta kontrolna.

Lekarze zwracają uwagę na to, że w niektórych przypadkach prostowanie przegrody łączy się z zewnętrzną korektą nosa. – Wówczas konieczne może być wykonanie dodatkowego, niewielkiego cięcia na słupku nosa, uruchomienie kości nosowych oraz założenie na nos usztywniającego opatrunku zewnętrznego. To wiąże się z nieco bardziej uciążliwym okresem pooperacyjnym, ale w zamian otrzymujemy nos nie tylko drożniejszy, ale również ładniejszy – mówi dr n. med. Paweł Szwedowicz.

Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną nie tylko uciążliwych dolegliwości, lecz często prowadzi do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zabieg korekty można przeprowadzać w każdym wieku, więc jeśli lekarz stwierdzi, że taka operacja jest konieczna, to nie warto jej odwlekać.

Styl życia

Spektakl taneczny - „Szukając Siebie”

Premierowy spektakl Formacji Tanecznej BISS w reżyserii i choreografii Roksany Kołodziejczyk. Część choreografii przygotował również sam ZESPÓŁ. W spektaklu wystąpią tancerze: Julia Kusiak, Michał Siąkała, Karolina Sieroń, Zuzanna Łapka, Agnieszka Sapota, Natalia Czyżycka, Żaneta Marszolik, Julia Pluta, Sara Marut, Wiktoria Styrc, Emilia Buchalik, Aleksandra Pierchała, Piotr Sapota.

Formacja Taneczna Biss swoją działalność w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach rozpoczęła w lipcu 2014 r. Dzięki licznym sukcesom tanecznym, zdobywanym na turniejach tańca rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, do zespołu zaczęły zgłaszać się nowe osoby pragnące rozpocząć swoją taneczną przygodę. I tak od września 2015 r.  rozpoczęła działalność również Formacja Taneczna Biss Mini.

Szukając Siebie

Więcej…

Egzotyczne liście – nowy trend na wiosnę!

Na wiosnę zrobiło się zielono – nie tylko za oknem, ale także we wnętrzach. Wszystko za sprawą nowego motywu dekoracyjnego – zielone liście palmy i monstery to największy hit tego sezonu. Znajdziemy je na obrazach, poduszkach, ceramice i wielu innych domowych dodatkach.

Długie łodygi z wieloma cieniutkimi listkami po jednej i drugiej stronie – to charakterystyczny wzór palmowych liści, który szturmem wszedł do naszych domów. Równie popularną inspiracją jest tej wiosny monstera – egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście mają sercowaty kształt z licznymi wycięciami.

wiosenne zaslony

Więcej…

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów.

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Więcej…

Zapowiedzi kwietniowych poranków

 plakat poranek muzyczny plakat kino dla dzieci SHREK"Oj zagrajcie muzykanty" - tańce śląskie dla najmłodszych

To zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 3 do 10 lat z prawdziwymi ludowymi instrumentami, strojem ludowym, śpiewem i tańcem. Dzięki swobodnej formie zabawy i kontakcie z żywą muzyką, oprócz aspektów edukacyjnych zajęcia są niezwykle rozwojowe i mogą stanowić pierwszy krok do poznania własnych korzeni.

Więcej…

Wielkanocne cuda i dekoracje – nowości 2017

Wielkanoc będziemy w tym roku celebrować w prawdziwie wiosennej aurze. Przygotowując świąteczne dekoracje warto zainspirować się zarówno naturą, jak i propozycjami ozdób z wielkanocnych kolekcji. Swoje nowości zaprezentowała marka wnętrzarska Eurofirany.

Świąteczne nakrycie stołu

Kolekcja wielkanocna

 

Więcej…

Wiosna wchodzi na salony

Wiosna jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porą roku. Zanim jednak piękna pogoda zagości na dobre, możemy skorzystać z wiosennych trendów i stworzyć wyjątkową aurę w naszych wnętrzach. Jakie zabiegi sprawią, że poczujemy ciepły klimat w naszym domu? Kwiaty w każdej postaci

wiosna w oknach

Więcej…

Ciekawostki

Artystyczna Podróż Hestii

26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Więcej…

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa,

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5*1 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni*2.– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów.

Więcej…

Pyszne desery

desery

 

Więcej…

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Więcej…

5 powodów dla których właśnie tej wiosny przesiądziesz się na rower

Ciągłe poirytowanie w domu, w pracy, na ulicy w korku, które negatywnie przekłada się na relacje z otoczeniem? Brak czasu dla siebie, przytłoczenie codziennymi obowiązkami i wieczny niedobór gotówki, aby choć od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś ekstra zakup lub spontaniczny wyjazd? Kolejne lato bez bikini, bo jak tu się pokazać z tymi nadprogramowymi kilogramami, które tak ciężko zrzucić? Świetnie, oto aż nazbyt wiele powodów, aby tej wiosny… przesiąść się na rower!

Więcej…

Przepis na pyszny deser

Karmelowa Panna Cotta

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Składniki:

- Śmietanka 36% „Piątnica                          250ml 

- Mleko Wiejskie 3,2% „Piątnica”               250ml

- żelatyna                                     3 płaskie łyżeczki

- cukier                                                            3 łyżki

- cukier z prawdziwą wanilią                  2 łyżeczki

Sos karmelowy:

- Śmietanka 36% „Piątnica”                        150ml

- cukier                                                           4 łyżki

- woda                                                            3 łyżki

- mleko            

                                           

Więcej…

Nowości

Najczęściej czytane