Napięcie przedmiesiączkowe

kobieta brzuch 1

Za objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) odpowiada wysoki poziom progesteronu, w II fazie cyklu, który obniża się przed miesiączką. Jednak wpływ na nastrój przed okresem, ma również obniżony poziom serotoniny i dopaminy. Dlatego, aby złagodzić emocjonalne dolegliwości PMS, można stosować preparaty z ekstraktem z kwiatu szafranu, inozytolem czy tryptofanem.

 Przez znaczną część życia

PMS (Premenstrual Syndrome), czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, dotyka w różnym stopniu większość kobiet, które na dodatek muszą radzić sobie z nim od momentu dojrzewania, aż do menopauzy.

Jednak najbardziej uciążliwe dolegliwości z nim związane, dotyczą głównie pań między 30. a 40. rokiem życia. Zespół występuje w II fazie cyklu menstruacyjnego. Zaczyna się zwykle 4-10 dni przed krwawieniem, a ustępuje w chwili rozpoczęcia miesiączki.

Winny progesteron

Problemy związane z PMS są skutkiem zmian w wydzielaniu hormonów płciowych przez jajniki.

W II fazie cyklu (po jajeczkowaniu) gwałtownie zmniejsza się poziom estrogenów, które dominują w I fazie, a wzrasta poziom progesteronu. Wysoki poziom progesteronu utrzymuje się przez całą II fazę cyklu, a obniża tuż przed krwawieniem. Według badań objawy PMS wywołane są działaniem progesteronu i jego metabolitów, przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy kobiety.

Niski poziom serotoniny i dopaminy

Według najnowszych teorii, wpływ na nastrój przed miesiączką ma również obniżony poziom neuroprzekaźników w mózgu tj.

- serotoniny

- dopaminy.

Poziom serotoniny wpływa na nasze samopoczucie i odczuwanie przez nas stresu. W przypadku jej niedoboru odczuwamy obniżenie nastroju, które często spowodowane jest przewlekłym stresem. Poza tym możemy być smutni, skłonni do agresji lub odczuwać lęk.

Dopamina z kolei, również odpowiada za samopoczucie, a także za energię, po prostu motywuje nas do działania. Dlatego osobom z jej niedoborem trudno rano wstać, a w ciągu dnia czują się zmęczone i trudno im się skoncentrować.

Emocjonalne dolegliwości PMS

Szacuje się, że zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje prawie 300 symptomów. Poza fizycznymi, jak migreny, nadwrażliwość piersi i problemy jelitowe (biegunki, zaparcia), występować mogą również objawy emocjonalne:

- zmienne nastroje, rozdrażnienie

- gniew i agresja

- smutek, niska samoocena, stany depresyjne

- trudności z koncentracją, zapominalstwo

- zmęczenie.

Składniki suplementów pomocne przy PMS

Jednym z preparatów, który może być stosowany w celu poprawy nastroju przed miesiączką jest Depresanum, w skład którego wchodzi:

Ekstrakt z kwiatu szafranu

Szafran, który zwiększa stężenie serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, już od średniowiecza był uprawiany we Francji i Hiszpanii. Obecnie największe jego plantacje są w Turcji i Iranie. Naukowcy z Teheranu przebadali kobiety, które miały silne objawy PMS. U 75% z nich, które stosowały kapsułki z wyciągiem z tej rośliny, nastąpiło złagodzenie dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Tryptofan

Serotonina jest wytwarzana z tryptofanu, który jest aminokwasem egzogennym. Nasz organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować i musi być dostarczany wraz z dietą. Nie może być ona produkowana z innego źródła, dlatego niedobór tryptofanu, a co za tym idzie, niedobór serotoniny, po pewnym czasie może wywołać stany depresyjne.

Inozytol

Inozytol, nazywany niegdyś cukrem alkoholowym, jest izomerem glukozy, który zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę. Receptory serotoninowe umieszczone są na błonie komórkowej neuronów i niektórych innych komórek m.in. mięśni gładkich. Wpływ serotoniny na nasz organizm, zależy właśnie od jej oddziaływania z receptorami.

Witamina B6 i kwas foliowy

Depresanum, poza 3 powyższymi składnikami, zawiera również witaminę B6 i kwas foliowy. Wspomagają one utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, a także przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.

Hormony rządzą naszym życiem, czego przykładem jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jednak zwiększenie syntezy i uwalniania serotoniny i dopaminy w obrębie układu nerwowego, pomoże przywrócić równowagę emocjonalną w stanie obniżonego nastroju.

Styl życia

Spektakl taneczny - „Szukając Siebie”

Premierowy spektakl Formacji Tanecznej BISS w reżyserii i choreografii Roksany Kołodziejczyk. Część choreografii przygotował również sam ZESPÓŁ. W spektaklu wystąpią tancerze: Julia Kusiak, Michał Siąkała, Karolina Sieroń, Zuzanna Łapka, Agnieszka Sapota, Natalia Czyżycka, Żaneta Marszolik, Julia Pluta, Sara Marut, Wiktoria Styrc, Emilia Buchalik, Aleksandra Pierchała, Piotr Sapota.

Formacja Taneczna Biss swoją działalność w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach rozpoczęła w lipcu 2014 r. Dzięki licznym sukcesom tanecznym, zdobywanym na turniejach tańca rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, do zespołu zaczęły zgłaszać się nowe osoby pragnące rozpocząć swoją taneczną przygodę. I tak od września 2015 r.  rozpoczęła działalność również Formacja Taneczna Biss Mini.

Szukając Siebie

Więcej…

Egzotyczne liście – nowy trend na wiosnę!

Na wiosnę zrobiło się zielono – nie tylko za oknem, ale także we wnętrzach. Wszystko za sprawą nowego motywu dekoracyjnego – zielone liście palmy i monstery to największy hit tego sezonu. Znajdziemy je na obrazach, poduszkach, ceramice i wielu innych domowych dodatkach.

Długie łodygi z wieloma cieniutkimi listkami po jednej i drugiej stronie – to charakterystyczny wzór palmowych liści, który szturmem wszedł do naszych domów. Równie popularną inspiracją jest tej wiosny monstera – egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście mają sercowaty kształt z licznymi wycięciami.

wiosenne zaslony

Więcej…

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów.

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Więcej…

Zapowiedzi kwietniowych poranków

 plakat poranek muzyczny plakat kino dla dzieci SHREK"Oj zagrajcie muzykanty" - tańce śląskie dla najmłodszych

To zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 3 do 10 lat z prawdziwymi ludowymi instrumentami, strojem ludowym, śpiewem i tańcem. Dzięki swobodnej formie zabawy i kontakcie z żywą muzyką, oprócz aspektów edukacyjnych zajęcia są niezwykle rozwojowe i mogą stanowić pierwszy krok do poznania własnych korzeni.

Więcej…

Wielkanocne cuda i dekoracje – nowości 2017

Wielkanoc będziemy w tym roku celebrować w prawdziwie wiosennej aurze. Przygotowując świąteczne dekoracje warto zainspirować się zarówno naturą, jak i propozycjami ozdób z wielkanocnych kolekcji. Swoje nowości zaprezentowała marka wnętrzarska Eurofirany.

Świąteczne nakrycie stołu

Kolekcja wielkanocna

 

Więcej…

Wiosna wchodzi na salony

Wiosna jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porą roku. Zanim jednak piękna pogoda zagości na dobre, możemy skorzystać z wiosennych trendów i stworzyć wyjątkową aurę w naszych wnętrzach. Jakie zabiegi sprawią, że poczujemy ciepły klimat w naszym domu? Kwiaty w każdej postaci

wiosna w oknach

Więcej…

Ciekawostki

Artystyczna Podróż Hestii

26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Więcej…

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa,

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5*1 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni*2.– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów.

Więcej…

Pyszne desery

desery

 

Więcej…

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Więcej…

5 powodów dla których właśnie tej wiosny przesiądziesz się na rower

Ciągłe poirytowanie w domu, w pracy, na ulicy w korku, które negatywnie przekłada się na relacje z otoczeniem? Brak czasu dla siebie, przytłoczenie codziennymi obowiązkami i wieczny niedobór gotówki, aby choć od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś ekstra zakup lub spontaniczny wyjazd? Kolejne lato bez bikini, bo jak tu się pokazać z tymi nadprogramowymi kilogramami, które tak ciężko zrzucić? Świetnie, oto aż nazbyt wiele powodów, aby tej wiosny… przesiąść się na rower!

Więcej…

Przepis na pyszny deser

Karmelowa Panna Cotta

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Składniki:

- Śmietanka 36% „Piątnica                          250ml 

- Mleko Wiejskie 3,2% „Piątnica”               250ml

- żelatyna                                     3 płaskie łyżeczki

- cukier                                                            3 łyżki

- cukier z prawdziwą wanilią                  2 łyżeczki

Sos karmelowy:

- Śmietanka 36% „Piątnica”                        150ml

- cukier                                                           4 łyżki

- woda                                                            3 łyżki

- mleko            

                                           

Więcej…

Nowości

Najczęściej czytane