W poszukiwaniu modelu pracy Klubu Seniora
W poszukiwaniu modelu pracy Klubu Seniora
Takim tytułem zostało opatrzone kolejne Forum Klubów - placówek senioralnych, które zorganizowało Wrocławskie Centrum Seniora w poniedziałek 22 czerwca br., w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Frekwencja dopisała i trwała do końca. Mam nadzieję, że sprawił to zaprezentowany program forum. Spotkanie otworzył kierownik WCS – Robert Pawliszko, a przywitał przybyłych liderów wiceprezydent Wrocławia – Adam Grehl, który m.in. podziękował liderom placówek senioralnych za ich pracę na rzecz najstarszych mieszkańców Wrocławia.
Gościem specjalnym spotkania był profesor Sholmo Noy, wybitny specjalista w zakresie gerontologii z Uniwersytetu w Tel Awiwie, współzałożyciel kompleksowego Centrum dla Seniora „Angel Care”, które powstaje we Wrocławiu przy ulicy Dyrekcyjnej.
W wykładzie zatytułowanym „Jak zdrowo się starzeć – wyzwanie nowoczesnego seniora” przedstawił nowe podejście do całościowej opieki nad osobą starszą. Okazuje się, że dopiero w siódmej dekadzie życia przeżywamy pełnię szczęścia. Ale, żeby to miało miejsce, trzeba stworzyć człowiekowi odpowiednią przestrzeń do życia. W programie forum przedstawiona została misja Uniwersytetu Trzeciego Wieku (referat Stanisławy Warmuz) i misja Klubu Seniora (referat Walentyny Wnuk), które miały być inspiracją programową dla tych dwóch placówek senioralnych. Ważnym dopełnieniem był wykład na temat roli lidera w środowisku senioralnym (referat Jolanty Podsiadło).
Po przerwie kawowej, obecni liderzy placówek senioralnych, w ukonstytuowanych grupach warsztatowych, przystąpili do pracy interaktywnej z moderatorami. Odbyły się trzy warsztaty: „Współpraca klubu seniora z lokalnymi placówkami oświaty i kultury” (moderator: Robert Pawliszko); „Klub Seniora jako miejsce rozwijania zainteresowań i odkrywania talentów” (moderator: Walentyna Wnuk) oraz „Konstruujemy program klubu seniora” (moderator: Małgorzata Jamróz).
Program spotkania zamknęły prezentacje wyników prac grup warsztatowych.
I tak trwający pięć godzin program wydawał się satysfakcjonować jego uczestników, jak i organizatorów. Podsumowanie, którego dokonałam, wskazywało w sposób jednoznaczny na ogromną potrzebę organizowania spotkań doskonalących liderów placówek senioralnych.
Dziękując za udział, liderzy zostali zaproszeni na I Dni Gerontologii – Wrocław 2015, które zostaną zorganizowane w dniach 21-22 września br., umożliwiając spotkanie nauki z praktyką.
dr Walentyna Wnuk
Doradca UM Wrocławia ds. Seniorów,
koordynatorka Szkoły Liderów w Akademii Rozwoju Seniora,
we Wrocławskim Centrum Seniora prowadząca wykłady o tematyce senioralnej