Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej AMD

instytut oka

Nowo otwarte, najnowocześniejsze w Polsce centrum diagnostyki i leczenia chorób siatkówki oraz jaskry – Instytut Oka, jako pierwszy ośrodek w Europie Środkowej i jeden z niewielu na całym kontynencie, rozpoczyna leczenie wczesnych postaci AMD (degeneracja plamki związana z wiekiem) unikatową laserową terapią „odmłodzenia komórek siatkówki” za pomocą rewolucyjnego lasera 2RT.

Laser 2RT to szansa na wyleczenie tysięcy pacjentów we wczesnym stadium AMD, którym do tej pory pozostawała jedynie próba spowolnienia choroby za pomocą suplementacji diety środkami zawierającymi witaminy i mikroelementy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka. AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60 roku życia, której jeszcze do niedawna nie można było wyleczyć we wczesnym jej stadium. W Polsce na AMD cierpi ponad 1 mln osób, na całym świecie natomiast ok. 25 mln. Około 90% przypadków to tzw. sucha – forma AMD, która rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie, charakteryzując się występowaniem tzw. druz (złogi produktów przemiany materii siatkówki) 

oraz zmianami zanikowymi w siatkówce.

Z czasem postać chroniczna (suche AMD) doprowadza do rozwijania się postaci wysiękowej (wilgotne AMD), gwałtownie i nieodwracalnie niszcząc komórki światłoczułe siatkówki, co w efekcie daje praktyczną ślepotę.

Według ekspertów obecność druz pod siatkówką uważana jest za klasyczny marker świadczący o występowaniu wczesnego AMD. W tej fazie choroby jedynym sposobem leczenia jeszcze do niedawna była suplementacja diety, a próby wykorzystania laserów, stosowanych konwencjonalnie przy laseroterapii chorób siatkówki nie przynosiły zadowalających efektów głównie ze względu na skutki towarzyszące termicznemu uszkodzeniu komórek siatkówki.

Przełomem okazał się laser 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) wykorzystujący oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego, nano sekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania i testy kliniczne lasera 2RT wykazały, iż możliwe jest odwrócenie procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów, występujących w siatkówce chorych we wczesnym stadium AMD. Dla wszystkich chorych we wczesnym stadium AMD pojawiła się szansa na wyleczenie.

- Skuteczna terapia wczesnego stadium AMD, a tym samym zminimalizowanie ryzyka utraty widzenia w późniejszym stadium choroby to coś, na co czekał bardzo długo cały świat okulistyki. Laser 2RT, w którego posiadaniu jest nasz Instytut w połączeniu z zastosowaniem wczesnej diagnostyki zmian siatkówkowych to przełom w leczeniu AMD. To rewolucyjne rozwiązanie, które wykorzystuje mechanizm naturalnej odpowiedzi immunologicznej komórek. Impuls lasera dociera do selektywnie wybranych komórek powodując ich obumarcie, ale równocześnie nie uszkadzając komórek sąsiednich. Sprowokowany zostaje w komórkach siatkówki, naturalny biologiczny proces samoodbudowy i regeneracji tych komórek. Nowe komórki podlegają procesowi adaptacji, który uwalnia czynniki wzrostu i przywraca transport płynów w błonie Brucha. W rezultacie następuje odnowa warstwy nabłonka, bez szkody dla fotoreceptorów i naczyniówki. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka w Warszawie.

- Terapia wczesnego stadium AMD laserem 2RT pozwoli nie tylko na zatrzymanie, ale przede wszystkim na cofnięcie zmian chorobowych jeszcze w bardzo wczesnym stadium choroby, zanim uszkodzenie siatkówki stanie się nieodwracalne. To ogromny przełom w okulistyce i szansa na wyleczenie dla tysięcy chorych we wczesnym stadium AMD. Terapia tzw. wstrzyknięć doszklistkowych stosowana w późnym stadium AMD, co prawda hamuje proces chorobowy, ale nie cofa skutków uszkodzenia siatkówki.– dodaje prof. Janicka.

Instytut Oka to jedyny w Polsce ośrodek okulistyczny posiadający i stosujący przełomową terapię Retinal Rejuvenation Therapy (2RT). W celu dalszego udoskonalania tej rewolucyjnej techniki współpracuje z wszystkimi największymi ośrodkami okulistycznymi w Europie i na świecie, które stosują już terapię 2RT w ramach ogólnoświatowego programu naukowego.

Aby móc leczyć niezbędna jest wczesna diagnostyka.

Instytut Oka, jako najnowocześniejsze centrum wczesnej diagnostyki chorób oczu w Polsce, posiada spektrum najnowocześniejszych obecnie na świecie aparatów diagnostycznych, które wykrywają zmiany w oku na etapie o wiele wcześniejszym, niż może to osiągnąć konwencjonalny sprzęt okulistyczny. Instytut Oka, jako pierwszy w Polsce dysponuje najprecyzyjniejszym aktualnie tomografem siatkówki oka na świecie, najnowszą, drugą już generacją aparatu Spectralis HRA+ OCT 2, pozwalającą na badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0.001 mm). Z uwagi na swoją precyzję, jakość uzyskiwanego obrazu oka oraz wysoką powtarzalność badań powszechnie uznano Spectralis OCT II generacji za najlepszy aktualnie aparat do prowadzenia badań OCT na świecie.

Dzięki niemu możliwa jest precyzyjna i szczegółowa analiza warstwy włókien nerwowych
w siatkówce, ze szczególnym uwzględnieniem części dna oka, tzw. plamki. Badanie to niezbędne jest w diagnostyce nie tylko  chorób siatkówki, ale i jaskry oraz ma ogromne znaczenie w  monitorowaniu leczenia tych schorzeń.

W schorzeniach siatkówki oka i w jaskrze czas ma ogromne znaczenie. Im wcześniej rozpoznana choroba tym większa szansa na jej wyleczenie lub zatrzymanie we wczesnym stadium zanim zmiany będą nieodwracalne. Dzięki najnowocześniejszej aparaturze, którą posiadamy w Instytucie Oka nasi pacjenci poddawani są pełnej diagnostyce oraz konsultacji specjalistycznej w ciągu jednego dnia, bez konieczności oczekiwania. Również leczenie rozpoczynamy w ekspresowym tempie. – zaznacza prof. Janicka.

O Instytucie Oka

Założony przez prof. dr hab. n. med. Krystynę Czechowicz-Janicką Instytut Oka łączy ekspercką wiedzę z najnowszymi, światowymi technologiami w diagnostyce i terapii chorób oczu. Ośrodek specjalizuje się szczególnie w diagnostyce i leczeniu chorób siatkówki (AMD, retinopatia cukrzycowa) oraz jaskry. Choroby te uznane zostały przez WHO za choroby cywilizacyjne XXI wieku, dotyczą setek tysięcy Polaków, a nieleczone - lub u których leczenie rozpoczyna się zbyt późno - prowadzą do nieuniknionej ślepoty.

Do współpracy z Instytutem Oka w Warszawie prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka zaprosiła znakomite, uznane autorytety okulistyczne m.in.: prof. dr hab. n. med. Janusza Czajkowskiego oraz prof. dr hab. n. med. Andrzeja Stankiewicza – Prezesa Stowarzyszenia Chorych na AMD, a także wielu innych specjalistów z doświadczeniem klinicznym.

Ośrodek, jako jedyny w Polsce posiada spektrum najnowocześniejszego obecnie na świecie sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego. W połączeniu z doświadczeniem i wiedzą ekspertów pozwala ona na niezwykle szybką i precyzyjną diagnozę chorób siatkówki oka i jaskry oraz wdrożenie i monitorowanie skutecznego, nowoczesnego leczenia

Styl życia

Spektakl taneczny - „Szukając Siebie”

Premierowy spektakl Formacji Tanecznej BISS w reżyserii i choreografii Roksany Kołodziejczyk. Część choreografii przygotował również sam ZESPÓŁ. W spektaklu wystąpią tancerze: Julia Kusiak, Michał Siąkała, Karolina Sieroń, Zuzanna Łapka, Agnieszka Sapota, Natalia Czyżycka, Żaneta Marszolik, Julia Pluta, Sara Marut, Wiktoria Styrc, Emilia Buchalik, Aleksandra Pierchała, Piotr Sapota.

Formacja Taneczna Biss swoją działalność w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach rozpoczęła w lipcu 2014 r. Dzięki licznym sukcesom tanecznym, zdobywanym na turniejach tańca rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, do zespołu zaczęły zgłaszać się nowe osoby pragnące rozpocząć swoją taneczną przygodę. I tak od września 2015 r.  rozpoczęła działalność również Formacja Taneczna Biss Mini.

Szukając Siebie

Więcej…

Egzotyczne liście – nowy trend na wiosnę!

Na wiosnę zrobiło się zielono – nie tylko za oknem, ale także we wnętrzach. Wszystko za sprawą nowego motywu dekoracyjnego – zielone liście palmy i monstery to największy hit tego sezonu. Znajdziemy je na obrazach, poduszkach, ceramice i wielu innych domowych dodatkach.

Długie łodygi z wieloma cieniutkimi listkami po jednej i drugiej stronie – to charakterystyczny wzór palmowych liści, który szturmem wszedł do naszych domów. Równie popularną inspiracją jest tej wiosny monstera – egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście mają sercowaty kształt z licznymi wycięciami.

wiosenne zaslony

Więcej…

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów.

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Więcej…

Zapowiedzi kwietniowych poranków

 plakat poranek muzyczny plakat kino dla dzieci SHREK"Oj zagrajcie muzykanty" - tańce śląskie dla najmłodszych

To zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 3 do 10 lat z prawdziwymi ludowymi instrumentami, strojem ludowym, śpiewem i tańcem. Dzięki swobodnej formie zabawy i kontakcie z żywą muzyką, oprócz aspektów edukacyjnych zajęcia są niezwykle rozwojowe i mogą stanowić pierwszy krok do poznania własnych korzeni.

Więcej…

Wielkanocne cuda i dekoracje – nowości 2017

Wielkanoc będziemy w tym roku celebrować w prawdziwie wiosennej aurze. Przygotowując świąteczne dekoracje warto zainspirować się zarówno naturą, jak i propozycjami ozdób z wielkanocnych kolekcji. Swoje nowości zaprezentowała marka wnętrzarska Eurofirany.

Świąteczne nakrycie stołu

Kolekcja wielkanocna

 

Więcej…

Wiosna wchodzi na salony

Wiosna jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porą roku. Zanim jednak piękna pogoda zagości na dobre, możemy skorzystać z wiosennych trendów i stworzyć wyjątkową aurę w naszych wnętrzach. Jakie zabiegi sprawią, że poczujemy ciepły klimat w naszym domu? Kwiaty w każdej postaci

wiosna w oknach

Więcej…

Ciekawostki

Artystyczna Podróż Hestii

26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Więcej…

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa,

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5*1 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni*2.– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów.

Więcej…

Pyszne desery

desery

 

Więcej…

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Więcej…

5 powodów dla których właśnie tej wiosny przesiądziesz się na rower

Ciągłe poirytowanie w domu, w pracy, na ulicy w korku, które negatywnie przekłada się na relacje z otoczeniem? Brak czasu dla siebie, przytłoczenie codziennymi obowiązkami i wieczny niedobór gotówki, aby choć od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś ekstra zakup lub spontaniczny wyjazd? Kolejne lato bez bikini, bo jak tu się pokazać z tymi nadprogramowymi kilogramami, które tak ciężko zrzucić? Świetnie, oto aż nazbyt wiele powodów, aby tej wiosny… przesiąść się na rower!

Więcej…

Przepis na pyszny deser

Karmelowa Panna Cotta

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Składniki:

- Śmietanka 36% „Piątnica                          250ml 

- Mleko Wiejskie 3,2% „Piątnica”               250ml

- żelatyna                                     3 płaskie łyżeczki

- cukier                                                            3 łyżki

- cukier z prawdziwą wanilią                  2 łyżeczki

Sos karmelowy:

- Śmietanka 36% „Piątnica”                        150ml

- cukier                                                           4 łyżki

- woda                                                            3 łyżki

- mleko            

                                           

Więcej…

Nowości

Najczęściej czytane